Cinema Studio

15.00Scurtmetraje de Cannes 2013 (68’) – intrarea liberă

„Swimmer”, r. Lynne Ramsay (Quinzaine des Réalisateurs), „În acvariu”, r. Tudor Cristian Jurgiu (Premiul al III-lea Cinéfondation), „O umbră de nor”, r. Radu Jude (Quinzaine des Réalisateurs)

În prezența regizorului Radu Jude

16.30 – „Van Gogh”, de Maurice Pialat (1991) În prezența producătoarei Sylvie Pialat

20.00 – „Heli”, de Amat Escalante (Premiul pentru regie, Cannes 2013) În prezenţa regizorului Amat Escalante

 

Cinema PRO

16.30 – „The Bling Ring”, de Sofia Coppola (Un Certain Regard 2013)

18.30 – „Only God Forgives”, de Nicolas Winding Refn (Competiție, Cannes 2013)

20.45 – „Heli”, de Amat Escalante (Premiul pentru regie, Cannes 2013)

În prezenţa regizorului Amat Escalante

 

Cinema elvira popescu

15.30The Sugarland Express”, de Steven Spielberg (1974) – intrarea liberă

17.30Manuscripts don’t Burn”, de Mohammad Rasoulof (Premiul FIPRESCI Un Certain Regard 2013)

20.00Sous le Soleil de Satan”, de Maurice Pialat (Palme d’Or 1987)

În prezenţa producătoarei Sylvie Pialat

Cinema Studio

10.30 -„Les parapluies de Cherbourg”, de Jacques Demy (1964)

12.30 – „Duelul”, de Steven Spielberg (1971)

*14.00 – „Maurice Pialat, l’amour existe”, r. Jean-Pierre Devillers, Anne-Marie Faux (documentar, 2006)

*15.30 – „A nos amours”, de Maurice Pialat

Discuție retrospectivă Maurice Pialat. Invitați: Sylvie Pialat, Sandrine Bonnaire, Nick James, Răzvan Rădulescu

*Un singur bilet asigură accesul la ambele proiecții și la dezbatere

19.00 -Jimmy P (Psychotherapy of a Plains Indian)”, de Arnaud Desplechin (2013)

21.30 – „Inside Llewyn Davis”, de Ethan Coen, Joel Coen (2013)

 

Cinema PRO

16.30Fruitvale Station”, de Ryan Coogler (Un Certain Regard 2013)

18.30 – „L’Inconnu du lac”, de Alain Guiraudie (Premiul pentru regie Un Certain Regard)

Q&A cu actorul Christophe Paou și producătoarea Sylvie Pialat

20.45 – „Nebraska”, de Alexander Payne (Premiul de interpretare masculină – Bruce Dern, Cannes 2013)

 

Cinema Elvira Popescu

12.00 – „Police”, de Maurice Pialat (1985)

14.00 – „Polluting Paradise”, de Fatih Akin (documentar, 2012)

20.30 – „J’enrage de son absence”, de Sandrine Bonnaire (2012)

În prezența actriței și regizoarei Sandrine Bonnaire

 

Cinema Studio

12.00Scurtmetraje de Cannes (68’) – intrarea liberă

În prezența regizorului Tudor Cristian Jurgiu

13.30 – „E.T. Extraterestrul”, de Steven Spielberg (1982) – intrarea liberă

16.30 – „Loulou”, de Maurice Pialat (1980)

18.30 – „Nebraska”, de Alexander Payne (Premiul de interpretare masculină – Bruce Dern, Cannes 2013)

20.30 – „Le passé”, de Asghar Farhadi (Premiul de interpretare feminină – Bérénice Bejo, Cannes 2013)

 

Cinema PRO

16.00 – FILM-SURPRIZĂ

18.00 – „Jimmy P (Psychotherapy of a Plains Indian)”, de Arnaud Desplechin (Competiție, Cannes 2013)

20.45 – „Inside Llewyn Davis”, de Ethan Coen, Joel Coen (Marele Premiu, Cannes 2013)

 

Cinema Elvira Popescu

12.00Making of „Heli”, regia Martin Escalante (documentar)

13.00 – „Le garçu”, de Maurice Pialat

15.30 – „The Lunchbox”, de Ritesh Batra (Grand Rail d’Or, Semaine de la Critique 2013)

18.00 – „Los Bastardos”, de Amat Escalante (2008)

În prezența regizorului Amat Escalante

20.00 – „L’Inconnu du lac”, de Alain Guiraudie (Premiul pentru regie Un Certain Regard 2013)

În prezența actorului Christophe Paou

Sala de cinema a UNATC

10.30 Masterclass Amat Escalante. Proiecție Making of „Heli”, de Martin Escalante

Moderator: Nick James (redactor-șef „Sight & Sound). Intrarea este liberă

Cinema Studio

13.30Romanian Short Waves 2013 (1) – intrarea liberă

16.00 – „Nader and Simin: A Separation”, de Asghar Farhadi (2011)

18.30 – „All is Lost”, de J.C. Chandor (În afara competiției, Cannes 2013)

20.30 – „Only God Forgives”, de Nicolas Winding Refn (Competiție, Cannes 2013)

 

Cinema PRO

16.00 – „Duel”, de Steven Spielberg (1971) – intrarea liberă

18.00 – „The Lunchbox”, de Ritesh Batra (Grand Rail d’Or, Semaine de la Critique 2013)

20.45 – „Le passé”, de Asghar Farhadi (Premiul de interpretare feminină – Bérénice Bejo, Cannes 2013)

 

Cinema elvira popescu

14.00Polluting Paradise”, de Fatih Akin (2012)

16.00Vénus Noire”, de Abdellatif Kechiche (2010)

În prezența regizorului Abdellatif Kechiche

20.00L’Enfance nue”, de Maurice Pialat (1968)

 

Cinema Studio>

13.30 Romanian Short Waves 2013 (2) – intrarea liberă

16.00Manuscripts don’t Burn”, de Mohammad Rasoulof (Premiul FIPRESCI Un Certain Regard 2013)

18.30A Touch of Sin”, de Jia Zhangke (Premiul pentru scenariu, Cannes 2013)

21.00Only Lovers Left Alive”, de Jim Jarmusch (Competiție, Cannes 2013)

 

Cinema PRO

15.00 – „E.T. Extraterestrul”, de Steven Spielberg (1982) – intrarea liberă

17.00 – „All is Lost”, de J.C. Chandor (În afara competiției, Cannes 2013)

 

Cinema elvira popescu

14.00J’enrage de son absence”, de Sandrine Bonnaire (2012)

16.30Omar”, de Hany Abu-Assad (Premiul Juriului Un Certain Regard, 2013)

21.00La graine et le mulet”, de Abdellatif Kechiche (2007)

În prezența regizorului Abdellatif Kechiche

Cinema Studio

11.30 Romanian Short Waves 2013 (1) – intrarea liberă

14.00Vénus Noire”, de Abdellatif Kechiche (2010)

17.30Fruitvale Station”, de Ryan Coogler (Un Certain Regard 2013)

20.00Adèle: Capitolele 1 & 2”, de Abdellatif Kechiche (Palme d’Or 2013)

În prezența regizorului Abdellatif Kechiche

 

Cinema PRO

16.30 – „À nos amours”, de Maurice Pialat (1983)

18.30 – „Only Lovers Left Alive”, de Jim Jarmusch (Competiție, Cannes 2013)

20.45 – „Adèle: Capitolele 1 & 2”, de Abdellatif Kechiche (Palme d’Or 2013)

În prezența regizorului Abdellatif Kechiche

 

Cinema elvira popescu

16.00Nous ne vieillirons pas ensemble”, de Maurice Pialat (1972)

18.30Grand Central”, de Rebecca Zlotowski (Un Certain Regard 2013)

20.30A Touch of Sin”, de Jia Zhangke (Premiul pentru scenariu, Cannes 2013)

 

Cinema Studio>

13.30 Romanian Short Waves 2013 (1) – intrarea liberă

16.00La gueule ouverte”, de Maurice Pialat (1974)

18.00Grand Central”, de Rebecca Zlotowski (Un Certain Regard 2013)

20.00Like Father, Like Son”, de Kore-Eda Hirokazu (Premiul Juriului, Cannes 2013)

 

Cinema PRO

16.00 – „The Big Lebowski”, de Joel și Ethan Coen (1998) – intrarea liberă

18.00 – „Like Father, Like Son”, de Kore-Eda Hirokazu (Premiul Juriului, Cannes 2013)

 

Cinema elvira popescu

11.00Masterclass Abdellatif Kechiche – intrarea liberă

16.00Passe ton bac d’abord”, de Maurice Pialat (1978)

18.00Omar”, de Hany Abu-Assad (Premiul Juriului Un Certain Regard 2013)

20.00Adèle: Capitolele 1 & 2”, de Abdellatif Kechiche (Palme d’Or 2013)

În prezența regizorului Abdellatif Kechiche